Saturday , May 18 2024

Rapid CFR Suceava a utilizat 33 de jucători în ultimul sezon al Ligii a II-a

Lider în clasamentul celor mai folosiţi jucători este fundaşul Florin Plămadă (foto – dreapta), căpitanul “ceferiştilor” fiind integralist în 22 dintre cele 22 de etape programate în ultima ediţie de campionat n golgheterul echipei sucevene este atacantul Mircea Negru, cu un total de 9 goluri înscrise

Rapid Suceava a utilizat nu mai puţin de 33 de jucători în recent încheiatul sezon al Ligii a II-a. Lider în clasamentul celor mai folosiţi fotbalişti “ceferişti” este Florin Plămadă care a fost integralist în 22 dintre cele 24 de etape, căpitanul “alb-vişiniilor” bifând astfel 1.980 de minute jucate. Pe următorul loc în acest top se află atacantul Ionuţ Plămadă, cu 1.883 de minute jucate, urmat de mijlocaşul Claudiu Velescu (1.856 de minute) şi Dorin Semeghin (1768 de minute).
Clasamentul continuă cu fundaşul Daniel Bălan (1.473 de minute), atacantul Mircea Negru (1.443 de minute), portarul Andrei Preda (1.260 de minute), Cornel Căinari (1.077 de minute), Marian Găldean (980 de minute), Marius Doboş (835 de minute), Maradona Chiriac (831 de minute), Andrei Lozneanu (815 minute), cu menţiunea că ultimii cinci au îmbrăcat tricoul Rapidului doar jumătate de sezon.
Pe lista celor 33 de jucători care au evoluat pentru gruparea “ceferistă” în ultima ediţie de campionat mai figurează: Ovidiu Morariu (795 de minute jucate), Ciprian Sumanariu (741), Radu Sava (735), Mihai Petrescu (584), Paul Bosancu (564), Marius Zăvoi (563), Sascha Marinkovic (558), Cristian Spătar (474), Costel Arotăriţei (390), Adrian Caragea (319), Cătălin Pascal (270), Cătălin Golofca (268), Tudor Homneac (213), Vlad Gheorghiu (196), Andrei Duman (185), Flavius Chişu (176), Alexandru Pleniceanu (102), plus juniorii Cerlincă (90), Alex Moldovan (87), Toma Niga (67) şi Vornicu (10).
In baza acestei statistici, cel mai folosit prim “11” de către Rapid arată astfel: Preda – D. Bălan, Lozneanu (Morariu), Fl. Plămadă, Semeghin – Doboş (Chiriac), Velescu, Găldean, Căinari – I. Plamadă, Negru.
In privinţa forţei ofensive, Rapid Suceava ocupă locul 11 într-un clasament al celor mai prolifice atacuri din seria întâi, “ceferiştii” având o medie de aproape 1,3 goluri marcate pe meci în ultima ediţie de campionat. Cel mai bun marcator al echipei sucevene a fost Mircea Negru, cu 9 reuşite, urmat de Ionuţ Plămadă, cu 6 goluri, Marian Găldean, cu 3 goluri, şi Maradona Chiriac, cu două reuşite.
La zestrea de 31 goluri înscrise de rapidişti în prima parte a stagiunii şi-au mai adus aportul Daniel Bălan, Vlad Gheorghiu, Cătălin Golofca, Sascha Marinkovic, Cornel Căinari, Andrei Lozneanu, Radu Sava, Dorin Semeghin, Ciprian Sumanariu şi Mihai Petrescu, fiecare cu câte un gol. Rapidiştii au beneficiat şi de un autogol, în meciul cu Sportul.
In ceea ce priveşte defensiva, la acest capitol, Rapid ocupă locul 6 într-un clasament al celor mai ermetice defensive din seria întâi, la egalitatea cu CF Brailă, cu o medie de 1,45 goluri încasate pe meci. (Dănuţ CHIDOVET)

Fotbal. Victorie dramatică pentru FC Botoşani în prima manşă a barajului pentru Superligă

FC Botoşani a obţinut o victorie dramatică, 1-0 (0-0) cu CS Mioveni, vineri seara, pe …