Tuesday , May 21 2024

EURO 2016. Italia castiga primul mare derbi din faza grupelor: 2-0 cu Belgia

italia-belgia

Italia a castigat cel mai echilibrat duel valoric din faza grupelor, scor 2-0, cu Belgia, in grupa E de la EURO 2016.

Dupa un inceput destul de modest, fara stralucire, Italia a reusit sa deschida scorul la prima faza mai periculoasa la poarta lui Courtois.

Bonucci a trimis o pasa excelenta de peste 50 de metri si a surprins defensiva adversa, iar Giaccherini a dat dovada de un calm magnific pentru un gol de manual venit in minutul 31.

Belgienii nu si-au revenit din socul primirii golului, iar Candreva si Pelle au trecut putin pe langa gol pana la pauza.

Prima mare sansa a Belgiei a venit abia in minutul 54, cand Lukaku, ramas singur cu portarul, a sutat putin pe langa vinclu.

Italia si-a demonstrat insa suprematia la capitolul defensiva si a castigat in cele din urma aceasta partida, in care Pelle si Immobile au mai ratat doua sanse bune in partea secunda. In cele din urma, Pelle si-a luat revansa in prelungiri, cu un gol venit pe contraatac.

Dupa prima etapa, Italia conduce grupa E, cu 3 puncte, urmata de Irlanda si Suedia (ambele cu un punct) si Belgia, fara niciun punct.

LPS Suceava a primit organizarea turneului final – speranțe pentru junioare III

LPS Suceava a primit din partea FRH organizarea turneului final – speranțe din cadrul Campionatului …