Tuesday , April 30 2024

Billie Jean King Cup: România e condusă de Ucraina cu 2-0 după prima zi

România este condusă de Ucraina cu 2-0, după ce vineri Elina Svitolina a învins-o pe Jaqueline Cristian (foto) cu 6-3, 7-5, în al doilea meci de simplu al întâlnirii de la Fernandina Beach (Florida), din calificările Billie Jean King Cup. Primul meci s-a încheiat cu victoria în trei seturi a Lesiei Turenko în fața Anei Bogdan.

Jaqueline Cristian (25 ani, 75 WTA) a fost învinsă după o oră şi 37 de minute la primul său duel cu Svitolina (29 ani, 18 WTA). Svitolina a început mai bine şi a condus cu 2-0, dar apoi românca a egalat, 2-2. Ucraineanca s-a desprins din nou, la 4-2, reuşind să îşi adjudece primul set cu 6-3. Actul secund a fost mai echilibrat, dar Svitolina a făcut diferenţa cu un break reuşit la 5-5.

În primul meci de simplu, Ana Bogdan a fost învinsă Lesia Ţurenko în trei seturi, cu 3-6, 6-2, 6-0.

Sâmbătă (19:00, ora României), în al treilea meci de simplu, Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) o va înfrunta pe Svitolina, o altă confruntare în premieră, iar ultimul duel de simplu le va opune pe Jaqueline Cristian şi pe Lesia Ţurenko (34 ani, 42 WTA). Singura partidă directă dintre ele a fost câştigată de ucraineancă, în 2021, în sferturi la Linz, cu 5-7, 6-4, 6-1.

Meciul de dublu le va opune pe gemenele Liudmila şi Nadia Kicenok şi pe tinerele Mara Gae/Anca Todoni.

Căpitanul nejucător al echipei României, Horia Tecău, le-a convocat pentru acest meci pe Ana Bogdan (64 WTA la simplu, 318 WTA la dublu), Jaqueline Cristian (75 WTA la simplu, 215 WTA la dublu), Anca Todoni (191 WTA la simplu, 724 WTA la dublu), Mara Gae (1.062 WTA la simplu), precum şi pe Simona Halep, care s-a retras între timp din cauza unei accidentări.

Echipa Ucrainei, al cărei căpitan nejucător este Mihail Filima, le cuprinde pe Elina Svitolina (18 WTA la simplu), Lesia Ţurenko (42 WTA la simplu), Iulia Starodubţeva (138 WTA la dublu, 146 WTA la dublu), Liudmila Kicenok (18 WTA la dublu), Nadia Kicenok (42 WTA la dublu).

Şase canotori suceveni au câștigat în acest week-end medalii de aur la Campionatul European din Ungaria

România a cucerit în premieră o medalie de aur în proba masculină de dublu vâsle …