Simona Halep, în turul trei la Roland Garros

simona-halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 4 şi locul 4 WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, aceasta fiind cea mai bună performanţă a româncei la turneul de la Paris, informează site-ul oficial al competiţiei.

Halep a învins-o, în turul doi, cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră şi 19 minute, pe Heather Watson (Marea Britanie), poziţia 92 în ierarhia mondială, fructificând a doua minge de meci.

În turul trei, Simona Halep o va întâlni pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-2, 2-6, 6-2, de Magdalena Rybarikova (Slovacia), poziţia 34 în clasamentul mondial.

Simona Halep şi Maria-Teresa Torro-Flor nu s-au mai întâlnit până acum.

Pentru calificarea în turul trei la Roland Garros, Halep va primi un premiu de 72.000 de euro şi 130 de puncte WTA.
Până în acest an, cea mai bună performanţă a Simonei Halep la French Open a fost turul doi în 2011, când a fost învinsă de australianca Samantha Stosur.