Sunday , April 28 2024

Iga Swiatek, campioană la Roland Garros pentru a treia oară

Iga Swiatek (22 de ani, numărul 1 WTA) și cehoaica Karolina Muchova (26 de ani, locul 43 WTA) s-au întâlnit în finala feminină de la Roland Garros și au făcut spectacol. Meciul nu a fost plimbare în parc pentru liderul mondial, care câștigă mai mereu în două seturi, Karolina punându-i multe probleme mai ales în a doua parte a partidei, încheiată cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4.

Poloneza a condus cu 6-2 și 3-0, dar apoi și-a intrat în rol senzaționala Muchova, care pare că a avut emoții la prima ei finală și care a fost protagonista unei reveniri de senzație, la fel ca și în semifinala cu Sabalenka. Muchova, cu jocul ei încântător, cu scurte, slice-uri și voleuri, și-a adjudecat setul al doilea cu 7-5 și a dus finala într-un set decisiv extrem de tensionat.

Jucătoarea din Cehia a condus cu 2-0, a făcut break și la 3-3, însă de data aceasta Swiatek a fost jucătoarea care a revenit la jocul ei rapid de forță pe final și a întors meciul în favoarea ei.

Poloneza are 4 Grand Slamuri, trei dintre ele pe zgura de la Paris.

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …