Thursday , May 9 2024

Rapid Suceava, victorie de moral cu Aerostar Bacau

N echipa sucevean\ s-a impus `n fa]a b\c\uanilor cu scorul de 3-2 (0-1), aceast\ victorie fiind prima pentru “ceferisti”, dup\ o pauza de patru etape n Aerostar a condus `n dou\ r=nduri pe Areni, prin dubla semnat\ de Cojocaru (’20 [i ‘61) n rapidi[tii au `ntors scorul gra]ie golurilor marcate de Br=nz\ (‘53), Negru (’68 – penalty) [i Burlacu (‘78)

Rapid Suceava a `nregistrat ieri prima victorie dup\ aproximativ o lun\ de secet\. Echipa “ceferist\” s-a impus, cu scorul de 3-2, `n fa]a celor de la Aerostar Bac\u, `ntr-un meci disputat pe stadionul Areni [i care a contat pentru etapa a IX-a din cadrul Ligii a III-a.
Afla]i cu moralul la p\m=nt dup\ cele patru `nfr=ngeri consecutive `nregistrate `n ultimele etape, rapidi[tii au `nceput anevoios jocul, astfel c\ oaspe]ii [i-au trecut `n cont prima ocazie notabila a partidei `n minutul 7, c=nd Strugariu a zguduit bara din dreapta a por]ii ap\rate de Pascal cu un [ut din col]ul careului mare. Acest prim semnal de alarm\ tras de b\c\uani avea s\ se concretizeze `n minutul 20, c=nd Cojocaru a reu[it s\ deschid\ scorul pentru “aviatori” `n urma unei lovituri libere indirecte de la aproximativ 20 de metri. “Alb-vi[inii” au replicat spre finalul primei reprize, dar execu]iile lui Pantea, Fl. Pl\mad\ sau {uleru nu au g\sit cadrul por]ii ap\rate de Iacobu]\ [i oaspe]ii reveneau la vestiare `n avantaj, scor 0-1.
Antrenorul Ion Buzoianu a mutat primul la pauz\, iar odat\ cu intrarea golgheterului Mircea Negru, sucevenii au `mpins jocul `n jum\tatea b\c\uan\. Instala]i confortabil `n preajma por]ii adverse, rapidi[tii au izbutit s\ restabileasc\ egalitatea `n minutul 53, c=nd Br=nz\ a luat o ac]iune pe cont propriu `n banda st=ng\ [i l-a `nvins pe Iacobu]\ cu un [ut de efect din col]ul careului mare.
De[i a r\mas `n zece juc\tori, dupa eliminarea lui Ghioc, trimis la vestiare de arbitrul `nt=lnirii `n urma a dou\ cartona[e galbene, Aerostar nu a predat armele pe Areni, iar `n minutul 61, acela[i Cojocaru i-a readus pe b\c\uani `n avantaj, dup\ ce a executat perfect o lovitura liber\ de la aproximativ 22 de metri. Bucuria oaspe]ilor a fost `ns\ de scurt\ durat\, “alb-vi[inii” reu[ind s\ egaleze din nou situa]ia de pe tabela `n minutul 68, c=nd Mircea Negru [i-a trecut `n cont al cincelea gol stagional, dup\ ce a transformat cu lejeritate o lovitur\ de pedeaps\ acordat\ `n urma unei intr\ri imprudente a goakeeperului Iacobu]\ asupra lui {uleru.
Incurajat\ de aceast\ reu[it\, forma]ia sucevean\ [i-a continuat sarjele ofensive la poarta oaspe]ilor, golul victoriei pic=nd `n minutul 78, c=nd I. Pl\mad\ a trimis o centrare `n mijlocul careului, balonul a ajuns la nou-intratul Burlacu, care a driblat scurt primul funda[ ie[it `n cale [i a `nscris cu un [ut plasat pentru 3-2.
Rapid Suceava: Pascal – Sp\tar, Sava, Fl. Pl\mad\, Pantea – Tomescu, Br=nz\, Apetri, Oniu – I. Pl\mad\, {uleru. Antrenor: Ion Buzoianu. Au mai intrat: Negru, Burlacu [i Breniuc.
Aerostar Bac\u: Iacobu]\ – Varea, Sentes, Burc\, Strugariu, Boghian, Cojocaru, Ghioc, Dragot\, Carp, Gheorghe. Antrenor: Gheorghe Chitic. A mai intrat: Iurchevici.
~n runda urm\toare, programat\ vineri, 29 octombrie, rapidi[tii se vor deplasa pe terenul forma]iei Ceahl\ul II Piatra Neam]. (D\nu] CHIDOVE})

CS Panciu – FCM One[ti 1-2
Luceaf\rul Mihai Eminescu [i ACS Bac\u au stat.

Tenis, Roma: Irina Begu s-a calificat în turul secund după un meci întins pe două zile. Urmează Rîbakina

Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, …