Sunday , May 19 2024

GOL GROZAV: Romania invinge Turcia in deplasare cu 0-1

Gicu Grozav, eroul meciului cu turcii

Naţionala de fotbal a României a învins formaţia reprezentativă a Turciei cu scorul de 1-0, într-un meci din grupa D a preliminariilor pentru Cupa Mondială 2014. Singurul gol al partidei a fost înscris de Grozav

Desfăşurarea meciului:

Howard Webb fluieră sfârşitul meciului

Minutul 90+5: “Tricolorii” termină meciul în atac. Mutu şutează puternic şi Volkan respinge în corner

Minutul 90+4:  Ocazie importantă pentru turci, dar România rămâne în avantaj.

Minutul 90: Arbitrul de rezervă a arătat cinci minute de prelungire

Minutul 88: Jucătorii lui Piţurcă au reuşit să aibă mai mult posesia mingii în ultimul timp şi au oprit elanul turcilor

Minutul 81: În echipa României intră Adrian Mutu care îl înlocuieşte pe Bogdan Stancu

Minutul 80:  Ultima schimbare la turci. Emre este schimbat cu Sahin.

Minutul 79:  Piţurcă face o nouă schimbare. Chipciu îl înlocuieşte pe Marica

Minutul 75:  Gabriel Torje finalizează cu şut un nou contraatac al României, mingea trece însă peste poartă

Minutul 68: A doua schimbare la turci, Sercam îi lasă locul lui Emre Colak

Minutul 63: Cociş ratează incredibil cea mai mare ocazie a meciului. Mijlocaşul român, singur cu Volkan, nu reuşeşte să şuteze pe poartă

Minutul 61: Turcia face prima schimbare. Hamit Altintop este înlocuit cu Mevlut

Minutul 59: Contraatac al românilor. Torje a reuşit o recuperare, a scăpat spre poarta lui Volkan, dar portarul a reuşit să reţină

Minutul 55: Turcii s-au instalat în jumătatea noastră dar apărarea lui Piţurcă rezistă până acum fără să ofere gazdelor ocazii clare

Minutul 50: Prima schimbare la români. Marcatorul golului, Grozav, este înlocui de Piţurcă cu Cociş

Minutul 49: Primul cartonaş galben al partidei este văzut de Goian

Minutul 48: Cornerul este periculos pentru turci, dar aceştia se regrupează şi pleacă pe contraatac oprit până la urmă prin fault de Goian la mijlocul terenului

Minutul 47: Incidente provocate de fanii turci. Bourceanu este lovit cu un obiect din tribune pe când se pregătea să execute un corner. Meciul a fost oprit un minut de arbitru

Minutul 46: Românii au prima ocazie a părţii secunde. Centrarea prin faţa porţii a lui Stancu este respinsă de turci

Turcii au dat lovitura de start a reprizei a doua

Webb a fluierat sfârşitul primei reprize

Minutul 45+1: GOL ROMÂNIA!!! Tricolorii deschid scorul prin Grozav. Pintili l-a lansat cu o pasă pe Grozav, Volkan a ieşit greşit iar atacantul român a şutat pe lângă portar

Minutul 40: Bogdan Stancu are un culoar bun pentru a şuta de la 17 metri, trasorul lui îl nimereşte însă pe Semih. Românii reclamă henţ

Minutul 33: Turcii au mai mult posesia, românii se apără în special şi încearcă arma contraatacului

Minutul 25: Contraatac al României finalizat de Bogdan Stancu printr-un şut de la marginea careului, care însă nu i-a pus probleme lui Volkan

Minutul 17: A doua ocazie importantă aparţine tot Turciei. Emre centrează dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, Umut Bulut reia cu capul puţin pe lângă poarta noastră

Minutul 11: Primul şut spre poartă al “tricolorilor”. Grozav a tras de la 25 de metri după ce a fost lansat în adâncime, şutul a fost însă unul slab

Minutul 8: Ocazie importantă pentru gazde. Semih este aproape de a deschide scorul cu o lovitură de cap, după un corner, însă Tătăruşanu reuşeşte să respingă

Minutul 7: Suporterii turci pun presiune pe jucătorii lui Piţurcă. Turcii fluieră de câte ori mingea este la români

Minutul 2: Prima acţiune periculoasă este la poarta Turciei. Stancu scoate o lovitură liberă lateral stânga, dar la centrarea ulterioară nu ajunge niciun român

Arbitrul Howard Webb a fluierat startul partidei

Echipele de start:

Turcia: Volkan – Gökhan Gönül, Semih, Ömer Toprak, Hasan Ali – Mehmet Topal, Emre – Hamit, Arda, Sercan Sararer – Umut Bulut. Antrenor: Abdullah Avci.

România: Tătăruşanu – Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ – Pintilii, Bourceanu – Torje, B. Stancu, Grozav – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Partida se desfăşoară pe stadionul Şukru Saracoglu din Istanbul.

Meciul este condus de o brigadă de arbitri din Anglia, avându-l la centru pe Howard Webb. Acesta este ajutat de asistenţii Michael Mullarkey şi Darren Cann, arbitru de rezervă fiind desemnat Andre Marriner.

Bucovina Rădăuți a încheiat play-off-ul cu o înfrângere de palmares la Miroslava

Bucovina Rădăuți a încheiat play-off-ul Seriei I Ligii a III-a cu o înfrângere de palmares, …