Saturday , April 27 2024

Roger Federer a câştigat turneul de la Cincinnati, dupa un duel fabulos cu David Ferrer

federer-ferrer

Tenismanul elveţian Roger Federer, cap de serie numărul 2, a câştigat, duminică, turneul Masters 1000 de la Cincinnati (SUA) şi a obţinut al 80-lea titlu din carieră.

Federer l-a învins, în finală, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-2, pe spaniolul David Ferrer, al şaselea favorit al competiţiei, dupa ce elvetianul nu a reusit mai nimic in setul doi, spaniolul reusind 5 game-uri consecutive si ajungand sa aiba 5-0.

Revenirea lui Federer a fost, insa, nemiloasa, dupa revenirea de la vestiar, in pauza dintre seturi. Practic, elvetianul si-a valorificat perfect serviciul si a incheiat punctele foarte repede.

Elveţianul în vârstă de 33 de ani a câştigat al treilea turneu în acest an, după ce s-a mai impus la Dubai şi Hamburg.

Roger Federer l-a învins pentru a 16-a oară în tot atâtea meciuri pe David Ferrer.

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …