Sunday , April 28 2024

Tenis. Swiatek și Sabalenka, numerele 1 și 2 mondial, eliminate în semifinale la Cincinnati. Coco Gauff și Karolina Muchova joacă pentru titlu

Iga Swiatek și Aryna Sabalenka, jucătoarele clasate pe locurile unu și doi WTA, au pierdut în semifinalele turneului de la Cincinnati.

După șapte înfrângeri la rând, partide în care nu i-a luat nici măcar un set, Coco Gauff a reușit sâmbătă prima victorie în fața polonezei Iga Swiatek. Coco Gauff (SUA, locul 7 WTA) a câștigat în trei seturi partida cu Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA) din semifinalele turneului de categorie WTA 1000 la Cincinnati. A fost 7-6, 3-6, 6-4 pentru americanca în vârstă de 19 ani.

Și Aryna Sabalenka, locul 2 WTA, a pierdut în semifinale. Ea a fost învinsă de Karolina Muchova, din Cehia, locul 17 mondial. Scor final: 6-7, 6-3, 6-2 pentru Muchova, care intră în top 10 de luni.

Cori Coco Gauff și Karolina Muchova vor evolua duminică pentru trofeu la Cincinnati. Pentru ambele jucătoare va fi prima finală de categorie WTA 1000.

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …