Fed Cup, Romania – Spania: Simona Halep, invinsa de Muguruza

halep fedcup

Simona Halep a pierdut duminica dupa-amiaza meciul cu Garbine Muguruza, din cadrul intalnirii de Fed Cup dintre Romania si Spania.

Sportiva noastra a fost invinsa in doua seturi, scor 4-6, 3-6, la capatul uni joc ce a durat o ora si jumatate.

O victorie categorica pentru tenismena iberica, protagonista unui joc de-a dreptul impresionant, cu care i-a administrat Simonei a doua infrangere din tot atatea partide jucate de cele doua.

Muguruza a inceput ca din tun disputa de la Galati si s-a desprins in doar 20 de minute la 5-1. O revenire pe final de set nu i-a fost indeajuns tenismenei noastre pentru a intoarce situatia.

Setul doi a inceput mai echilibrat, insa tenismena spaniola a reusit un break decisiv la 3-3, iar de acolo inainte Simona a cedat.

In urma acestei infrangeri, Romania e condusa de Spania cu 2-1 si are nevoie de victoria Irinei Begu in fata Silvei Soler pentru a nu pierde confruntarea.

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …