Tuesday , May 21 2024

CSU Suceava a pierdut dramatic finala mică a Supercupei României

Handbaliștii suceveni au cedat duminică, în fața vicecampioanei Minaur Baia Mare, după reprizele de prelungire, cu scorul general de 47-43

CSU Suceava a pierdut dramatic, după reprizele de prelungire, finala mică a Supercupei României la handbal masculin, disputată duminică, la București, în fața vicecampioanei Minaur Baia Mare.

Universitarii au intrat la pauză în avantaj, 21-20, au condus în debutul reprizei secunde chiar și la o diferență de cinci goluri, dar Fotache a trimis meciul în prelungiri, marcând pentru 38-38, în ultima secundă, cu poarta goală.

Formația suceveană a căzut total pe parcursul celor două reprize suplimentare, iar Minaur s-a impus în final cu scorul general de 47-43.

CSU Suceava: Makaria (5 parade), Merlă (4 parade) – Lăzurcă (8 goluri), Gavriloaia (8 goluri), Csog (6), Ştefan (4), Bologa (3), Iordachi (3), Botond (3), Dascălu (3), Dedu (2), Zarițchi (2), Lupu (1), Vizitiu, Bruj și Radu. Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Şoldănescu și Iulian Andrei.

În semifinalele Supercupei, echipa suceveană a pierdut sâmbătă, în fața campioanei Dinamo cu scorul de 33-41 (19-20).

CSU Suceava: Makaria (7 parade), Merlă (2 parade) – Botond (5 goluri), Gavriloaia (5), Lăzurcă (4), Lupu (4), Iordachi (4), Csog (3), Dedu (2), Ştefan (2), Dascălu (2), Zarițchi (1), Bruj (1), Radu, Vizitiu și Bologa. Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Şoldănescu și Iulian Andrei.

CSU Suceava va debuta în noul sezon al Ligii Naționale, luni, 28 august, cu un meci pe teren propriu în compania celor de la CSM Bacău. (D.C.)

LPS Suceava a primit organizarea turneului final – speranțe pentru junioare III

LPS Suceava a primit din partea FRH organizarea turneului final – speranțe din cadrul Campionatului …