Monday , May 20 2024

Calificare istorică pentru Rapid

Cupa. Targu Neamt - Tudoreanu [800x600]

Formaţia suceveană a ajuns în şaisprezecimile de finală ale Cupei României, după a trecut marti, în deplasare, cu scorul de 1-0, de Cetatea Târgu Neamţ,  într-un meci din turul V al competiţiei. Golul calificării rapidiştilor a fost marcat de Golofca, în minutul 30. In faza şaisprezecimilor de finală, Rapidul va primi peste două săptămâni, pe stadionul Areni, vizita unei echipe de Liga I. Adversara “ceferiştilor” va fi stabilită marţea viitoare, prin tragere la sorţi, la Casa Fotbalului

Calificat, ficat, ficat! Rapid Suceava a ajuns în premieră pentru istoria clubului în faza şaisprezecimilor de finală ale Cupei României, după ce s-a impus ieri, la limită, cu scorul de 1-0, pe terenul celor de la Cetatea Târgu Neamţ, într-o partidă din cadrul turului V al competiţiei.
Deplasaţi pe arena de la poalele Cetăţii Neamţului cu cel mai bun lot posibil şi cu gândul de a face pe dracu-n patru pentru a aduce o echipă de Liga I pe Areni după o pauză de nouă ani, “ceferiştii” au avut mari emoţii în minutul 7, când gazdele au cerut penalty la un henţ involuntar în careu comis de Velescu. Centralul ieşean Vlad Baban nu a schiţat însă niciun gest, spre uşurarea băncii sucevene.
In jumătatea adversă de teren, trupa lui Bogdan Tudoreanu a expediat primul şut pe spaţiul porţii nemţene abia la jumătatea primei reprize, când Hărăguţă a reţinut fără emoţii o minge trimisă de Sfrijan.
Nemţenii au replicat ceva mai tăios, Roheţki fiind nevoit, într-un interval de doar cinci minute, să se opună în două rânduri deschiderii scorului. Mai întâi a reţinut o minge cu capul trimisă de Dutciuc, iar apoi a fost la post la un şut din marginea careului expediat de Bobric.
Primul şi unicul gol al întâlnirii a venit în minutul 30, când Golofca a primit o pasă în adâncime de la Marinkovic, a ajuns la minge înaintea portarului Hărăguţă şi după ce l-a driblat pe acesta a înscris cu un şut din unghi. Se întrezăreau şaisprezecimile de pe banca sucevenilor.
“Ceferiştii” îşi putea dubla avantajul cu două minute înainte de pauză, dar mingea trimisă din lovitură liberă de Burcea a trecut peste poartă.
Prima ocazie a reprizei secunde a fost trecută tot în contul oaspeţilor, Matei finalizând cu capul puţin peste transversală o centrare venită de la Semeghin. De partea cealaltă, formaţia nemţeană a reacţionat prin Homneac, dar execuţia în forţă a fostul vârf de pe Areni a fost respinsă de la colţul scurt de către unul dintre fundaşii suceveni.
In minutul 69, gazdele au solicitat din nou penalty, de această dată fără niciun temei, la o intervenţie regulamentară a goalkeeperului Roheţki asupra lui Homneac. Sase minute mai târziu, Dutciuc are o incursiune pe partea dreaptă, centrează în careu pentru acelaşi Homneac, dar mingea trimisă de “KGB” se opreşte în braţele lui Roheţki. Avea să fie şi ultima şansă serioasă de egalare a gazdelor, în condiţiile în care rapidiştii au gestionat perfect avantajul minim luat în prima repriză, antrenorul Bogdan Tudoreanu preferând să facă pe final schimbări post pe post, fără să destabilizeze în vreun fel echipa.
Rapid Suceava s-a impus în cele din urmă cu scorul de 1-0, prin golul lui Golofca, şi şi-a îndeplinit astfel primul obiectiv, acela de aduce o echipă de Liga I pe stadionul Areni după o aşteptare de nouă ani.
Cetatea Târgu Neamţ: Hărăguţă – Varea, Rotaru, Mihăieş, Huţanu, Miron (’60 Mariş), Chirilă, Bucătaru (’88 Lupaşcu), Dutciuc, Homneac, Bobric. Antrenor: Ciprian Danciu.
Rapid Suceava: Roheţki – Bălan, Velescu, Plecanciuc, Semeghin – Golofca, Sfrijan, Sumanariu (’86 Apostol), Burcea (’82 Cerlincă) – Marinkovic, Matei (’70 Negru). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.
La final, antrenorul Bogdan Tudoreanu a recunoscut că echipa sa nu a jucat la capacitate maximă, dar a precizat că tot ce contează este calificarea. “A fost un meci greu, în care s-a resimţit o oarecare stare de oboseală în rândul jucătorilor noştrii şi din acest motiv nu am contat foarte mult în atac. In schimb, s-a văzut experienţa liniei noastre defensive. Important este că am câştigat, iar pe termen scurt ne-am îndeplinit obiectivul în Cupa României”, a declarat Tudoreanu.
Tragerea la sorţi a meciurilor din cadrul şaisprezecimilor de finală ale Cupei României va avea loc marţea viitoare, la Casa Fotbalului.