Friday , April 26 2024

EURO, griupa A: Cehia si Grecia merg in sferturi

După înfrângerea cu 0-1 în faţa Cehiei, Polonia rămâne să se ocupe doar de buna organizare a competiţiei. Cehia continuă în schimb aventura la Euro 2012, în timp ce Rusia, care a bătut-o la scor, pleacă acasă.

Cehia – Polonia 1-0

Echipa naţională a Cehiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, sâmbătă, la Wroclaw, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Poloniei, în ultima etapă a grupei A.
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Jiracek, în minutul 72.

Polonia: Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Polanski (Grosicki ’56), Dudka – Obraniak (Brozek ’73), Murawski (Mierzejewski ’73), Blaszczykowski – Lewandowski. Selecţioner: Franciszek Smuda.
Cehia: Cech – Gebreselassie, Sivok, Kadlec, Limbersky – Hubschman, Plasil – Jiracek (Rajtoral ’84), Kolar, Pilar (Rezek ’88) – Baros (Pekhart ’90+1). Selecţioner: Michal Bilek.
Arbitri: Craig Thomson (central) – Alasdair Ross, Derek Rose (asistenţi) – William Collum, Euan Norris (asistenţi suplimentari) – toţi Scoţia – Fredy Fautrel (rezervă) – Franţa.
Clasamentul final al grupei A este următorul: 1. Cehia – 6 puncte, 2. Grecia – 4 puncte, 3. Rusia – 4 puncte, 4. Polonia – 2 puncte.
În sferturile de finală, Cehia va întâlni ocupanta locului secund din grupa B, în timp ce Grecia va juca împotriva câştigătoarei grupei B.

Grecia – Rusia 1-0

Reprezentativa Greciei a învins, sâmbătă, la Varşovia, cu scorul de 1-0 (1-0), naţionala Rusiei, în ultima etapă a grupei A de la Campionatul European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Unicul gol al partidei a fost marcat de Karagounis, în minutul 45+2.
Grecia: Sifakis – Torosidis, K. Papadopoulos, Papastathopoulos, Tzavellas – Katsouranis, Maniatis, Karagounis (Makos ’66) – Salpingidis (Ninis ’83), Gekas (Holebas ’64), Samaras. Antrenor: Fernando Santos.
Rusia: Malafeev – Aniukov (Izmailov ’81), A. Berezuţki, Ignaşevici, Jirkov – Şirokov, Denisov, Gluşakov (Pogrebniak ’72) – Dzagoev, Kerjakov (Pavliucenko ’46), Arşavin. Antrenor: Dick Advocaat.
Arbitri: Jonas Eriksson (central) – Stefan Wittberg, Mathias Klasenius (asistenţi) – Markus Strombergsson, Stefan Johannesson (asistenţi suplimentari) – toţi Suedia – Huseyin Gocek (rezervă) – Turcia.
Grecia s-a calificat în faza următoare datorită victoriei din meciul direct cu Rusia. În sferturile de finală, Grecia va juca împotriva câştigătoarei grupei B, iar Cehia va întâlni ocupanta locului secund din grupa B.

Lăcrămioara Perijoc şi-a asigurat o medalie la Europenele de box la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc și-a asigurat o medalie la Campionatele Europene de box de la …