Thursday , May 2 2024

Steaua a facut egal (1-1) la Copenhaga si s-a calificat in primavara europeana. Gol fabulos al lui Rusescu

Rusescu, autorul golului Stelei

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, cu FC Copenhaga, în Danemarca, şi a câştigat Grupa E din UEFA Europa League cu 11 puncte. Steaua merge în primăvara europană alături de Stuttgart, care a pierdut surprinzător acasă, 0-1 cu Molde. Stuttgart are 8 puncte, la fel ca danezii de la Copenhaga, dar beneficiază de avantajul meciurilor directe. Molde a terminat ultima, cu 6 puncte.

Steaua se califică în 16-imile e finală ale UEFA Europa League, indiferent de scorul din meciul Stuttgart-Molde, dacă face egal sau câştigă, dar şi dacă pierde la un gol diferenţă, cu consiţia să marcheze.

88′ – Substitution schimbare la Steaua. Iese Popa, intră Prepeliţă

87′ – Goal GOL COPENHAGA! VETOKELE a marcat cu capul din 6 metri. COPENHAGA-STEAUA 1-1!

86′ – Pintili scapă singur, dar trage de la distanţă pe lângă poartă

85′ – Substitution schimbare la Steaua. Iese Rusescu, intră Filip

82′ – Yellow Card cartonalş galben pentru Latovlevici

78′ – Yellow Card cartonaş galben pentru Bourceanu

77′ – Cornelius deviază milimetric pe lângă poarta lui Tătăruşanu

73′ – GOL STEAUA! RAUL RUSESCU A MARCAT CU UN ŞUT FABULOS! COPENHAGA-STEAUA 0-1!

70′ – Tătăruşanu salvează din faţa lui Cornelius

66′ – Substitution schimbare la Copenhaga. Iese Claudemir, intră Vetokele

61′ – Substitution schimbare la Steaua. Iese Nikolic, intră Martinovic

56′ – Adi Popa centrează puternic din alergare, dar portarul danezilor este atent şi reţine

53′ – Yellow cards cartonaş galben pentru Chiricheş

49′ – Second yellow card Tănase vede al doilea cartonaş galben pentru simulare şi este eliminat!

Start Time A început repriza a doua. Steaua a avut lovitura de start.

COPENHAGA-STEAUA 0-0 LA PAUZĂ. Steaua a jucat bine, a avut două ocazii, şi a părut că este echipa care controlează jocul. În celălalt meci din grupă, STUTTGART-MOLDE 0-1.

40′ – Claudemir trage puţin peste poarta lui Tătăruşanu

32′ – Cartonaş galben pentru Tănase

31′ – Nikolic este aproape să profite de o gafă a gazdelor

27′ – Sigurdsson îl blochează în ultimul moment pe Tănase în careul danezilor

25′ – ocazie pentru Steaua! După o combinaţie cu Nikolic, Rusescu trage puternic de la peste 30 de metri, dar mingea se duce puţin peste poartă

22′ – primele emoţii pentru Tătăruşanu la o degajare

17′ – Chiricheş respinge din careu o centrare a danezilor

14′ – Latovlevici trage în zid din lovitură liberă

8′ – o nouă lovitură a lui Bourceanu, dar Nikolic nu poate să reia spre poartă

7′ – Chiricheş blochează primul atac al danezilor

6′ – Tănase face henţ într-o situaţie excelentă, după o lovitură liberă executată de Bourceanu

2′ – Chipciu a ieşit dintre patru adversari şi i-a pasat lui Rusescu, apoi a urmat prelungirea la Tănase, dar gazdele au recuperat mingea

1′ – sunt -3 grade Celsius în Danemarca. Este foarte frig. Stadionul este descoperit

A început COPENHAGA-STEAUA. Copenhaga, în alb, a avut lovitura de start. Steaua joacă în roşu.

ECHIPELE DE START

Copenhaga: Christensen – Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Kristensen, Delaney – N. Jorgensen, Cornelius. Antrenor: Ariel Jakobs.

Rezerve: Jensen – Jakobsen, Remmer, Grindheim, Vingaard, Vetokele, Santin.

Steaua: Tătăruşanu – Chipciu, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Rusescu, Cr. Tănase – Nikolic. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Rezerve: Stanca – Filip, Martinovici, Prepeliţă, Pîrvulescu, M. Costea, Adi Rocha

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …