Sorana Cîrstea s-a calificat în al doilea tur la Wimbledon. Merg mai departe Emma Răducanu, Djokovik, Alcaraz

Sorana Cîrstea a trecut de Aleksandra Krunic (41 WTA) după două seturi câștigate la tie-break și s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon 2022. Sportiva din România a condus cu 4-1 și 5-2 în primul set, dar a fost nevoită să se impună în tiebreak, scor 7-5.

Al doilea act a fost la fel de solicitant pentru Cîrstea, care s-a impus tot în tie-break (7-1).

Partida a durat o oră și 44 de minute.

În turul doi, Sorana Cîrstea se va lupta cu învingătoarea partidei dintre Astra Sharma (136 WTA) și Tatjana Maria (103 WTA).

Carlos Alcaraz (favorit 5) a avut nevoie de un meci de patru ore și 10 minute pentru a trece de germanul Jan-Lennard Struff, scor 4-6, 7-5, 4-6, 7-6(3), 6-4.
Emma Răducanu s-a calificat și eaîn turul al doilea de la Wimbledon: 6-4, 6-4 cu Alison Van Uytvanck.
Prima surpriză a zilei: Hubert Hurkacz (semifinalist anul trecut) a fost eliminat din turul întâi de Alejandro Davidovich Fokina (37 ATP) în cinci seturi. A fost 7-6(4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6(8) pentru iberic după un meci de trei ore și 28 de minute.
Novak Djokovic merge și el în turul II, fostul lider ATP trecând în patru seturi, scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, de Soonwoo Kwon (Coreea de Sud – 81 ATP).