Friday , May 17 2024

Rapidistii au ajuns la sapte infrangeri consecutive in deplasare

N trupa lui Ioan Radu a pierdut, ieri, cu scorul de 0-2, pe terenul forma]iei Petrotub Roman, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a XX-a din cadrul Ligii a III-a n gazdele [i-au asigurat victoria prin golurile marcate de Harbuzaru (‘2) [i P\tra[cu (‘50), dup\ dou\ gafe ale defensivei sucevene

Rapid Suceava continu\ seria rezultatelor negative `n meciurile disputate `n deplasare `n actuala stagiune a Ligii a III-a. Trupa preg\tit\ de Ioan Radu a ajuns la cea de-a [aptea `nfr=ngere consecutiv\ pe teren str\in, dup\ ce a fost `nvins\, ieri, cu scorul de 0-2, `n fieful grup\rii Petrotub Roman, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a XX-a a campionatului.
Intra]i pe gazonul stadionului “Moldova” cu g=ndul de a r\sturna statisticile, “ceferi[tii” au capotat `nc\ din minutul 2 al jocului, c=nd Hrimiuc a ratat o degajare din propriu careu, mingea a ajuns la Harbuzaru [i atacatul gazdelor l-a executat pe portarul Pascal pentru 1-0. De[i au echilibrat jocul dup\ primirea golului, cu un singur v=rf veritabil de teren, oaspe]ii nu au reu[it s\-[i creeze vreo ocazie clar\ de gol `n fa]a experimentatei ap\r\ri a roma[canilor, astfel c\ Petrotub intra la pauz\ cu avantajul minim luat `n startul meciului.
Forma]ia sucevean\ a avut [ansa eg\l\rii `n minutul 50, c=nd Liutec scap\ al\turi de Zaremba pe un culoar spre buturile adverse, iar din 9 metri trage `n goalkeeperul Gioac\[. Ocazia monumental\ irosit\ de “alb-vi[inii” avea s\ se r\zbune `n minutul 55, c=nd Ciurl\ trimite anapoda un balon `n propria jum\tate de pedeaps\, P\tra[cu profit\ de cadou funda[ului sucevean [i marcheaz\ pentru 2-0. Rapidi[tii puteau reintra `n meci `n minutul 70, dar [utul trimis din marginea careului de Ghiviziu a `nt=lnit doar bara transversal\ a por]ii roma[cane.
Scor final 2-0 [i forma]ia sucevean\ continu\ s\ respire doar prin prisma punctelor adunate pe Areni, fiind `n acest moment pe locul 9 `n clasamentul seriei, la doar patru puncte de penultima pozi]ie ce poate duce `n ligile jude]ene.
Rapid Suceava: Pascal – Sp\tar, Breniuc, Hrimiuc, C. Ciurl\ – Pl\mad\, Vaida, Zaremba, Ghiviziu, Golofca – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. Au mai intrat: P\sc\nu], Olariu [i Dumitriu.

Ceahl\ul II Piatra Neam] – CS Panciu 0-0
FCM One[ti [i Cetatea T=rgu Neam] au stat.

~n runda urm\toare, rapidi[tii vor primi vizita forma]iei CSM Pa[cani, `ntr-un meci programat vinerea viitoare, cu `ncepere de la orele 17.00, pe stadionul Areni. (D\nu] CHIDOVE})