Monday , May 20 2024

Daniel Stanciuc a marcat trei goluri în victoria României cu Cehia, din barajul pentru Campionatul Mondial

Handbalistul sucevean Daniel Stanciuc a marcat trei goluri în meciul pe care naționala României l-a câștigat în fața Cehiei, scor 31-30 (15-11), miercuri seară, la Baia Mare, în prima manșă a barajului pentru Campionatul Mondial din 2025.

Tricolorii, la primul meci oficial cu George Buricea selecționer, s-au impus la un singur gol, după ce au condus la un moment dat și la șapte goluri.

După un început mai greoi, în care cehii au condus cu 5-3, România a preluat controlul și la pauză avea un avans de patru goluri, 15-11.

România a ajuns în repriza secundă la un avantaj de șapte goluri, 22-15 (min. 38) și 23-16 (41), dar oaspeții au revenit în ultimul sfert de oră și chiar au egalat, 30-30, Demis Grigoraș marcând golul victoriei.

Pentru România au înscris Demis Grigoraș 9 goluri, Călin Dedu 5, Andrei Buzle 5, Daniel Stanciuc 3, Ionuț Nistor Ioniță 3, Alexandru George Andrei 3, Dan Racoțea 1, Andrei Drăgan 1, Călin Căbuț 1.

Dan Vasile a apărat 6 șuturi (17,14%).

Golurile oaspeților au fost reușite de Tomas Piroch 9, Matej Klima 6, Jakub Sterba 6, Vit Reichl 3, Stepan Zeman 2, Jakub Hrstka 1, Jonas Patzel 1, Tomas Babak 1, Dominik Solak 1.

Tomas Mrkva a avut 2 intervenții (8,33%), iar Jan Hrdlicka una (10%).

Meciul a fost arbitrat de spaniolii Andreu Marin și Ignacio Garcia, iar delegat EHF a fost maghiarul Peter Eles.

Manșa secundă va avea loc la Brno, pe 12 mai.

România a participat de 14 ori la Campionatul Mondial, dar ultima oară a fost în 2011 (locul 19).

Campionatul Mondial de anul viitor va avea loc în perioada 14 ianuarie-2 februarie, în Croația, Danemarca și Norvegia. (Dănuț CHIDOVEȚ. Foto: Ovidiu DRAGOMIR)

LPS Suceava a primit organizarea turneului final – speranțe pentru junioare III

LPS Suceava a primit din partea FRH organizarea turneului final – speranțe din cadrul Campionatului …