Ana Ivanovici, favorita 5, a fost eliminata in primul tur la Australian Open

ivanovici

Australian Open a oferit una dintre cele mai mari surprize din istoria competitiei inca din prima zi de concurs.

Spectatorii prezenti la Melbourne au avut parte de un adevarat soc inca din primele ore, intrucat sarboaica Ana Ivanovici a fost eliminata de Lucie Hradecka, ocupanta locului 142 in clasamentul WTA.

Aceasta a invins-o pe Ivanovici cu scorul 1-6, 6-3, 6-2, dupa un meci ce a durat o ora si 27 de minute.

Ana Ivanovici era a cincea favorita a competitiei de la Antipozi.

Conform tabloului de concurs, Ana Ivanovici o putea intalni pe Simona Halep in sferturile de finala.

Lucie Hradecka, in varsta de 30 de ani, are un stil de joc agresiv si prefera zgura ca suprafata de joc, insa s-a descurcat foarte bine si pe hard.

Venita din calificari, Hradecka a obtinut a cincea victorie din cariera in fata unei jucatoare din top 5 mondial.