Saturday , April 27 2024

Sorana Cîrstea, eliminată în al doilea tur la Indian Wells, după un set pierdut cu 6-0

Deși a avut un început de an promițător, ajungând la turneul din California cap de serie numărul 19, Sorana Cîrstea a avut parte de un traseu scurt la Indian Wells 2024, turneu din categoria WTA 1000, sportiva noastră fiind eliminată în turul al doilea de americanca Sloane Stephens.

Campioană de Grand Slam (titlu cucerit la US Open în 2017), americanca în vârstă de 30 de ani a dominat o partidă în care Sorana a fost departe de forma arătată în acest sezon.

Sloane (locul 44 mondial) a câștigat primul set fără să piardă game (6-0), iar în cea de-a doua manșă cele două breakuri reușite au făcut diferența (7-5). Partida a durat o oră și 20 de minute.

Pentru prezența pe tabloul principal de la Indian Wells, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 42.000 de dolari și 35 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
În urma acestui succes, Stephens a egalat situația în meciurile directe cu Cîrstea: 2-2.

După eliminarea Soranei Cîrstea, România nu mai are reprezentante pe tabloul feminin de simplu de la Indian Wells 2024 (Ana Bogdan a fost învinsă în runda inaugurală).

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …