Tuesday , April 30 2024

Alexandru Ungur, surpriza de proportii la Roland Garros: l-a invins pe Nalbandian si va juca cu Federer

Tenismanul Adrian Ungur, locul 92 ATP, l-a învins, luni, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4, 7-5, pe argentinianul David Nalbandian, poziţia 40 ATP, şi îl va întâlni pe elveţianul Roger Federer, cap de serie numărul 3, în turul doi la Roland Garros, informează site-ul oficial al competiţiei.

Ungur a avut nevoie de aproximativ trei ore pentru a-l învinge pe Nalbandian, care a fost numărul 3 mondial în 2006, în primul tur al competiţiei.

Adrian Ungur a mai jucat o dată cu Nalbandian, anul trecut, în întâlnirea de Cupa Davis Argentina – România. David Nalbandian a câştigat atunci cu scoul de 6-3, 6-2, 5-7, 6-4.

Pentru calificarea în turul doi la Roland Garros, Ungur, aflat pentru prima oară pe tabloul principal la un turneu de Grand Slam, va primi 28.000 de euro şi 45 de puncte ATP.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …