Tuesday , April 30 2024

Romania – Lituania, 3-0 in Liga natiunilor. Locul al doilea in grupa

Echipa nationala a Romaniei a castigat fara probleme meciul cu Lituania, din Liga C a Ligii Natiunilor, scor 3-0.

Tricolorii au dominat de la inceput pana la final si au obtinut cea mai clara victorie din aceasta campanie.

Scorul a fost deschis inca din minutul 7 de George Puscas. Varful lui Palermo, aflat la prima reusita pentru nationala mare, a finalizat fara emotii din fata portii dupa o pasa a lui Chipciu.

Tricolorii au continuat sa domine, iar Maxim a lovit bara, in timp ce sutul lui Keseru a fost scos cu greu inainte de pauza.

In startul partii secunde, scorul a devenit 2-0, dupa ce Keseru a fost pe faza la o minge respinsa de portarul advers la un sut trimis de Nicusor Stanciu.

3-0 s-a facut din minutul 65, cand Stanciu a finalizat superb cu un sut din lovitura libera, din preajma fanionului de la coltul terenului.

Scorul de pe tabela i-a permis lui Cosmin Contra sa-l debuteze si pe Ianis Hagi, in minutul 68. Tanarul fotbalist nu a avut insa realizari si meciul s-a incheiat 3-0.

Dupa acest rezultat, clasamentul grupei 4 arata astfel: 1. Serbia 11 puncte, 2. Romania 9 puncte, 3. Muntenegru 7 puncte, 4. Lituania 0 puncte.

In ultimul meci din grupa, marti de la ora 21:45 se vor disputa meciurile: Muntenegru – Romania si Serbia – Lituania.

Romania mai poate castiga grupa doar daca va invinge in Muntenegru, iar Serbia nu se va impune cu Lituania.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …