Thursday , April 18 2024

Franța câștigă finala Ligii Națiunilor. 2-1 cu Spania

Franța a câștigat ediția de Nations League din 2021 după finala cu Spania, scor 2-1 pe stadionul San Siro din Milano. Toate golurile au fost marcate în partea secundă, iar ele le-au aparținut lui Benzema și Mbappe pentru francezi, respectiv Oyarzabal pentru iberici, care au și deschis balul în minutul 64.

Mbappe și Benzema, autorii golurilor pentru Franța

Un gol frumos din poziție de 1 la 1 cu Lloris, după ce Upamecano a greșit grav în postura de ultim apărător. Dar bucuria spaniolilor a fost scurtă, căci Benzema a egalat cu un gol splendid la vinclu doar două minute mai târziu, șut venit de la colțul careului mare.

Mbappe, marele star al lui PSG, a fost cel care a decis finala, cu golul său extrem de la limită am putea spune, dintr-o poziție suspectă de offside, un gol însă validat chiar și după consultarea VAR.

Spania a dominat totuși finalul de meci și a avut mari ocazii de a egala și de a trimite partida în prelungiri însă s-a lovit mereu de un excelent Lloris, aflat în zi de grație, care azi pe San Siro a parat tot!

Franța câștigă a doua ediție disputată de Liga Națiunilor, după ce la debut a triumfat Portugalia, în 2019.

Reamintim faptul că tot duminică, la prânz, Italia a câștigat pe teren propriu, la Torino, medaliile de bronz, după 2-1 cu Belgia în finala mică.

Echipele de start:

Spania: Simon – Azpilicueta, Laporte, E. Garcia, Alonso – Rodri, Busquets, Gavi – Sarabia, F. Torres, Oyarzabal.
Selecționer: Luis Enrique.

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Kimpembe – Pavard, Pogba, Tchouameni, T. Hernandez – Griezmann – Mbappe, Benzema.
Selecționer: Didier Deschamps.

Arbitru: A. Taylor (Anglia).