Monday , April 29 2024

Victorie formidabila pentru Andreea Mitu la Roland Garros: A eliminat-o pe Pliskova

mitu

Andreea Mitu a reusit joi una dintre cele mai surprize ale turneului de la Roland Garros.

Tenismena noastra, aflata pe locul 99 in ierarhia WTA, s-a calificat in turul III dupa ce-a invins-o in runda a doua pe favorita numarul 12, cehoaica Karolina Pliskova, in trei seturi, scor 2-6, 7-6, 6-4.

Partida dintre cele doua a durat doua ore si 20 de minute si a fost una extrem de spectaculoasa si surprinzatoare.

Pliskova, una dintre cele mai in forma jucatoare din acest an, a inceput excelent meciul si a intrat in posesia primului set dupa numai 21 de minute!

Andreea a reusit insa sa echilibreze partida, iar setul doi a ajuns la tie-break, unde sportiva noastra s-a impus cu 7-5.

Am ajuns astfel in setul trei, acolo unde reprezentanta noastra a jucat formidabil si s-a impus cu 6-4.

Dupa calificarea in turul III, Andreea si-a asigurat un cec in valoare de 85.000 de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.

In runda a treia, Andreea Mitu, aflata in premiera in aceasta faza a competitiei, o va intalni pe italianca Francesca Schiavone (locul 92 WTA), care in turul doi a invins-o dupa un meci maraton de aproape patru ore pe Svetlana Kuznetsova, scor 6-7, 7-5, 10-8.

Data si orele la care vor juca Irina Begu si Andreea Mitu in turul III la Roland Garros vor fi anuntate vineri de organizatori.

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …