Thursday , June 13 2024

Steaua – Unirea Urziceni 5-0, în Liga I

Echipa Steaua Bucureşti a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (2-0), formaţia Unirea Urziceni, într-un meci din cadrul etapei a XXIV-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Nicoliţă ‘7, Geraldo ’10, ’75, Nicolae Dică ’64 (penalti) şi Burdujan ’83.

Steaua a deschis scorul după numai 7 minute de joc, prin Bănel Nicoliţă. După o cursă pe partea stângă a lui Surdu, acesta a centrat în careu, de unde Nicoliţă a reluat în poartă cu un şut de la aproximativ 10 metri.

După numai trei minute, portughezul Geraldo Alves a marcat primul său gol la Steaua, după ce a primit o centrare de la Bănel Nicoliţă.

În minutul 64, Steaua îşi măreşte avantajul, scor 3-0. Arbitrul dictează penalti după un fault asupra lui Gardoş, iar Nicolae Dică transformă lovitura de la 11 metri, reuşind primul său gol de la revenirea la formaţia “roş-albastră”.

În minutul 75, Geraldo Alves marchează al doilea său gol, printr-o lovitură de cap de la 6 metri după un corner executat de Brandan.

Steaua stabileşte scorul final în minutul 83, prin Lucian Burdujan, care a înscris cu un şut plasat din interiorul careului, după o pasă al lui Brandan. Acesta este primul gol al lui Burdujan la Steaua.

În minutul 90, Epaminonda Nicu (Unirea Urziceni) a fost eliminat, după ce a protestat în momentul în care arbitrul i-a arătat cartonaşul galben.

Steaua: 12. Tătăruşanu – 29. Bonfim, 18. Martinovici, 23. Geraldo (14. Latovlevici ’78), 5. Brandan – 6. Gardoş – 16. Nicoliţă, 20. Dică, 27. Marinescu – 24. Surdu (11. Onofraş ’46), 17. Bilaşco (9. Burdujan ’65). Antrenor: Sorin Cârţu.

Unirea Urziceni: 1. Curcă – 16. Buşcă (18. Blay ’57), 5. M. Ioniţă, 16. E. Nicu, 17. Tene (5. V. Lupu ’25) – 3. Teuşan, 6. Muzac (11. A. Pădureţu ’60) – 9. Tobă, 30. Marcu, 31. Senin – 90. Mihalcea. Antrenor: Marian Pană.

Cartonaşe galbene:
Nicoliţă ’38, Brandan ’84 / Teuşan ‘9

Cartonaş roşu: E. Nicu ’90

Arbitri: Florin Miron (central) – Adrian Vidan, Radu Ghinguleac (asistenţi) – Andrei Chivulete (rezervă).

Observatori: Dan Petrescu, Claudiu Popa.

Supervizor: Vasile Avram.

La meciul disputat pe stadionul “Steaua” au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. Galeria stelistă i-a scandat numele fostului tehnician al echipei bucureştene, Marius Lăcătuş, care împlineşte azi 47 de ani, şi i-a cântat “La Mulţi ani”.

Programul pe zile și ore al meciurilor de la EURO 2024. România joacă luni, 17 iunie, cu Ucraina

Campionatul European de fotbal începe, vineri, în Germania. Din 14 iunie până la 14 iulie, …