Steaua – Unirea Urziceni 5-0, în Liga I

Echipa Steaua Bucureşti a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (2-0), formaţia Unirea Urziceni, într-un meci din cadrul etapei a XXIV-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Nicoliţă ‘7, Geraldo ’10, ’75, Nicolae Dică ’64 (penalti) şi Burdujan ’83.

Steaua a deschis scorul după numai 7 minute de joc, prin Bănel Nicoliţă. După o cursă pe partea stângă a lui Surdu, acesta a centrat în careu, de unde Nicoliţă a reluat în poartă cu un şut de la aproximativ 10 metri.

După numai trei minute, portughezul Geraldo Alves a marcat primul său gol la Steaua, după ce a primit o centrare de la Bănel Nicoliţă.

În minutul 64, Steaua îşi măreşte avantajul, scor 3-0. Arbitrul dictează penalti după un fault asupra lui Gardoş, iar Nicolae Dică transformă lovitura de la 11 metri, reuşind primul său gol de la revenirea la formaţia “roş-albastră”.

În minutul 75, Geraldo Alves marchează al doilea său gol, printr-o lovitură de cap de la 6 metri după un corner executat de Brandan.

Steaua stabileşte scorul final în minutul 83, prin Lucian Burdujan, care a înscris cu un şut plasat din interiorul careului, după o pasă al lui Brandan. Acesta este primul gol al lui Burdujan la Steaua.

În minutul 90, Epaminonda Nicu (Unirea Urziceni) a fost eliminat, după ce a protestat în momentul în care arbitrul i-a arătat cartonaşul galben.

Steaua: 12. Tătăruşanu – 29. Bonfim, 18. Martinovici, 23. Geraldo (14. Latovlevici ’78), 5. Brandan – 6. Gardoş – 16. Nicoliţă, 20. Dică, 27. Marinescu – 24. Surdu (11. Onofraş ’46), 17. Bilaşco (9. Burdujan ’65). Antrenor: Sorin Cârţu.

Unirea Urziceni: 1. Curcă – 16. Buşcă (18. Blay ’57), 5. M. Ioniţă, 16. E. Nicu, 17. Tene (5. V. Lupu ’25) – 3. Teuşan, 6. Muzac (11. A. Pădureţu ’60) – 9. Tobă, 30. Marcu, 31. Senin – 90. Mihalcea. Antrenor: Marian Pană.

Cartonaşe galbene:
Nicoliţă ’38, Brandan ’84 / Teuşan ‘9

Cartonaş roşu: E. Nicu ’90

Arbitri: Florin Miron (central) – Adrian Vidan, Radu Ghinguleac (asistenţi) – Andrei Chivulete (rezervă).

Observatori: Dan Petrescu, Claudiu Popa.

Supervizor: Vasile Avram.

La meciul disputat pe stadionul “Steaua” au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. Galeria stelistă i-a scandat numele fostului tehnician al echipei bucureştene, Marius Lăcătuş, care împlineşte azi 47 de ani, şi i-a cântat “La Mulţi ani”.