Saturday , December 3 2022

Conference League: FCSB, învinsă de Silkeborg cu 5-0. CFR, victorie frumoasă cu Slavia Praga

FCSB a fost învinsă cu 5-0 de Silkeborg în grupele Conference League. CFR Cluj, în schimb, a bifat o victorie cu 2-0 în fața cehilor de la Slavia Praga.

Formația lui Nicolae Dică făcut un nou meci de coșmar și nu a avut nicio șansă în fața lui Silkeborg.

Kusk a deschis scorul în minutul 12 după o minge pierdută de Cordea, iar Klynge a făcut 2-0 patru minute mai târziu direct din corner. Tengstedt a dus scorul la 3-0 în minutul 63, profitând de o gafă a lui Bouhenna, iar apoi FCSB nu a mai contat în meci, primind gol după gol de la Jorgensen în minutele 68 și 70. FCSB a avut un gol anulat eronat în partea secundă, prin David Miculescu, deși mingea intrase în plasă.

Gruparea roș-albastră este pe ultimul loc în grupă, cu un singur punct în patru etape..

CFR Cluj a învins-o din nou pe Slavia Praga, scor 2-0, într-un meci din grupele Conference League.

Ardelenii s-au impus dintr-o reușită a lui Ciprian Deac, din minutul 11, după un penalti. Deac a fost ulterior scos la pauză. Tot CFR a marcat în minutul 84, prin Yuri, cu o lovitură de cap după un corner.

Prima repriză a fost întreruptă timp de aproximativ 15 minute, după ce un suporter a acuzat probleme medicale și a primit ajutor medical.

După acest rezultat, CFR Cluj este pe primul loc în grupă, cu 7 puncte, iar Slavia rămâne cu 4 puncte. Ballkani și Sivasspor au tot 4 puncte, dar și un meci mai puțin disputat.

Echipele calificate și programul optimilor de finală de la Cupa Mondială din Qatar 2022

Coreea de Sud și Elveția au completat vineri seara ultimele două locuri vacante în optimile …