Steaua şi CFR Cluj au remizat, scor 2-2, în etapa a XVII-a a Ligii I

Formaţia Steaua Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1), meciul susţinut, duminică, pe teren propriu, în compania echipei CFR Cluj, în etapa a XVII-a, ultima a turului Ligii I.

Pentru Steaua a marcat Stancu ’28 (penalti), ’50, iar pentru CFR Cluj au înscris Culio ’11 şi Peralta ’82.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 11, când Juan Culio a marcat cu un şut plasat după o pasă de la Hora.

Steaua a egalat în minutul 28, când Bogdan Stancu a înscris din penalti, acordat în urma unui fault al lui Nuno Claro asupra lui Pantelis Kapetanos.

Din minutul 50, Steaua a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Tănase a pasat lung la Surdu, acesta a recentrat la Stancu, care a reuşit dubla.

În minutul centrare 82, Culio a centrat de pe stânga, iar Peralta, nemarcat, a înscris pentru 2-2.

Steaua:
12. Tătăruşanu – 29. Bonfim, 22. Galamaz, 23. Geraldo Alves, 14. Latovlevici – 6. Gardoş, 5. Brandan – 24. Surdu (27. Marinescu ’73), 28. B. Stancu (17. Bilaşco ’74), 10. Tănase – 9. Kapetanos. Antrenor: Marius Lăcătuş.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 4. Panin, 20. Cadu, 24. Rada, 66. Edimar – 8. Kivuvu – 22. Hora (28. E. Kone ’74), 18. Peralta (7. E. Dică ’85), 19. Culio – 32. Bjelanovici (16. Bastos ’65), 9. Traore. Antrenor: Alin Minteuan

Cartonaşe galbene: Alves ’49, Gardoş ’69, Galamaz ’75 / Edimar ’26, Nuno Claro ’27, Peralta ’66, Traore ’78

Arbitri : Marius Avram (centru) – Mircea Orbuleţ, Vasile Marinescu (asistenţi) – Florin Miron (rezervă)

Observatori:
Stan Prodan, Dumitru Mihalache.

Supervizor:
Adalbert Kassai

Managerul general stelist Mihai Stoica s-a aflat la primul meci pe banca tehnică de la revenirea la echipă. La începutul partidei, el a fost salutat de toţi fanii stelişti aflaţi pe stadion.

Fanii stelişti au afişat următoarele bannere: “Tunelul din bastoane făcut din lipsă de 25 la sută, oare? şi “MM, unul dintre noi”.

La meci au asistat circa 12.000 de spectatori, între care şi zece fani ai CFR Cluj.