Saturday , April 27 2024

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Indian Wells. Victorie rapida in fata Karolinei Pliskova

halep

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells. Favorită numărul 3, românca a învins-o din nou pe Karolina Pliskova (15 WTA), cea împotriva căreia a câştigat şi finala de la Dubai.

Numărul 3 WTA a câştigat întâlnirea în două seturi identice, 6-4, 6-4, în numai 77 de minute. Halep s-a impus în patru rânduri pe unul dintre cele mai temute servicii din circuitul feminin, de două ori în fiecare set.

Simona a făcut 21 de greşeli neforţate, faţă de cele 33 ale cehoaicei, care a fost mai bună la capitolul lovituri câştigătoare (23-17), dar şi la cel al aşilor (5-2), scrie digisport.ro.

Viitoarea adversară a româncei va fi jucătoarea spaniolă de tenis Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA, care s-a impus cu scorul de 7-6 (5), 3-6, 6-1, după două ore şi 19 minute, în fața britanicii Heather Watson (43 WTA).

Simona Halep (23 de ani) şi Carla Suarez Navarro (26 de ani) s-au mai întâlnit de opt ori în circuitul WTA, fiecare jucătoare impunându-se de câte patru ori. În 2013, Halep s-a impus de două ori (6-3, 6-2 la ‘s-Hertogenbosch şi 3-6, 6-4, 6-1 la New Haven), în timp ce Suarez Navarro a câştigat întâlnirea de la Roland Garros, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2. În 2014, cele două ar fi trebuit să se întâlnească la Roma, dar Simona Halep s-a retras.

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …