Wednesday , June 16 2021

Simona Halep o invinge pe Johanna Konta si avanseaza in optimi la Madrid

Simona Halep s-a calificat, marti, in optimile de finala ale turneului de la Madrid, dupa ce-a invins-o in turul doi pe britanica Johanna Konta.

A fost 7-5, 6-1 in favoarea reprezentantei noastre, la capatul unui joc care a durat o ora si 28 de minute.

In optimile de finala, Simona Halep va da piept, in premiera, cu slovaca Viktoria Kuzmova (locul 46 WTA).

Condusa cu 3-1 la intalnirile directe, Simona a avut mult de muncit in primul set al partidei cu Johanna Konta, care a condus cu 4-2 si a avut sansa de a se desprinde la 5-2.

Simona n-a renuntat, insa, si a reusit sa revina si chiar sa-si procure doua mingi de set la 5-4 in favoarea ei. Britanica le-a salvat, dar n-a mai putut face nimic in game-ul 12, iar primul set i-a revenit Simonei dupa o ora de joc.

Demoralizata, jucatoarea de origine australiana a cazut complet in setul doi, unul in care Simona a surclasat-o la toate capitolele.

Pentru Simona urmeaza necunoscuta Viktoria Kuzmova, protagonista unei mari surprize luni, cand a invins-o pe favorita gazdelor, Carla Suarez Navarro. Asta dupa ce in primul tur a eliminat-o pe favorita numarul 16, nemtoaica Julia Goerges.

“Optimea” dintre Simona Halep si Viktoria Kuzmova se va disputa miercuri, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatorii turneului patronat de Ion Tiriac.

80.620 de euro si 120 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Simona odata cu calificarea in optimile turneului din capitala Spaniei.

ziare.com

CSU din Suceava intră în lupta pentru medalii la turneul final de juniori II

Fortuna București, CSM București și CSM Focșani sunt adversarele pe care le vor întâlni tinerii …