Tuesday , April 30 2024

România, campioană mondială la handbal feminin, categoria sub 18 ani. Naţionala a învins Germania cu 32-21

România a învins duminică Germania în finala pentru titlul mondial la handbal feminin, categoria sub 18 ani. Finala Campionatului Mondial de Handbal U21 din Macedonia s-a terminat cu scorul de 32-21 pentru junioarele românce.

Antrenate de Aurelian Roșca și Gavril Kozma, junioarele sub 18 ani au fost revelaţia Campionatului Mondial din Macedonia.

Tricolorele s-au calificat în finala competiţiei după ce au terminat pe locul al doilea în grupa C şi au eliminat, pe rând, Croaţia, Olanda şi Muntenegru.

Sunt aproape zece ani de când un sport de echipă din România nu se mai calificase în finala unui campionat mondial.

În 2005, România pierdea în faţa Rusiei finala turneului de la Sankt Petersburg.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …