Wednesday , December 7 2022

Monica Niculescu, invinsa in finala de la Nottingham

monica niculescu

Monica Niculescu a pierdut, luni, finala turneului WTA de la Nottingham.

Dupa o ora si 55 de minute romanca a parasit terenul invinsa, croata Ana Konjuh impunandu-se in trei seturi, scor 1-6, 6-4, 6-2.

Disputata luni dupa ce ploaia a amanat mai multe meciuri din fazele finale al intrecerii, finala a parut una la discretia romancei in primul set.

Monica a evoluat foarte bine, iar adversara ei, pustoaica in varsta de 17 ani Konjuh, parea afectata de miza intalnirii.

Niculescu s-a impus cu un categoric 6-1, insa din setul secund a inceput sa aiba mari probleme cu sportiva croata. Aceasta a reusit un break rapid, s-a desprins, insa Monica a dat semne de revenire dupa ce a facut breakul la 3-5 si era gata sa egaleze. Din pacate si-a pierdut serviciul in game-ul urmator si Konjuh a trimis finala in decisiv.

Setul al treilea a fost unul la discretia croatei, care s-a impus cu un categoric 6-2.

Monica Niculescu pierde asadar finala de pe iarba de la Nottingham, iar Ana Konjuh intra in posesia primului sau titlul WTA din cariera.

Reacția lui Cristiano Ronaldo după victoria Portugaliei cu 6-1 în fața Elveției. Ramos, eroul meciului

Portugalia s-a calificat marți seară în sferturile de finală ale CM după victoria incredibilă, 6-1, …