Italia a câștigat Cupa Davis 2023, după finala cu Australia

Echipa Italiei a câştigat duminică seara Cupa Davis 2023, în oraşul spaniol Malaga, unde a avut loc turneul final al competiţiei masculine de tenis pe echipe naţionale, după ce a învins în finală Australia, cu scorul general de 2-0, scrie AFP.

Reprezentanţii Italiei s-au impus după cele două meciuri de simplu, în care Matteo Arnaldi (44 ATP) l-a învins în trei seturi, 7-5, 2-6, 6-4, pe Alexei Popyrin (40 ATP) după două ore şi jumătate de joc, iar apoi Jannick Sinner (4 ATP, foto) a câştigat facil, după o partidă de o oră şi jumătate, în două seturi, 6-3, 6-0, în faţa lui Alex De Minaur (12 ATP).

Partida de dublu nu a mai fost necesară.

Italia îi succede Canadei, câştigătoarea de anul trecut, care în actuala ediţie a fost eliminată de Finlanda, în sferturi.

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …