Saturday , May 18 2024

CSU Suceava s-a calificat în premieră în final four-ul Cupei României

In sferturile de finală ale competiției, handbaliștii suceveni au trecut miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 44-27, de Universitatea Craiova

CSU Suceava s-a calificat în premieră în istoria clubului în final four-ul Cupei României la handbal masculin, după ce a câștigat en-fanfare, miercuri seară, pe terenul Universității Craiova, cu scorul de 44-27 (25-13), într-un meci contând pentru sferturile de finală ale competiției.

CSU Suceava: Makaria (11 intervenții), Padovei (5 intervenții), Simulescu (o intervenție) – Stanciuc (7 goluri), Loic (5), Radu (5), Roșu (5), Gavriloaia (5), Ştefan (4), Bologa (4), Balazs (3), Lupu (2), Kbilashvili (2), Vizitiu (1) și Bruj (1) . Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Şoldănescu și Iulian Andrei.

Minaur Baia Mare – HC Buzău 37-27 și CSM Constanța – Dinamo București 34-32 sunt celealte rezultate înregistrate miercuri în sferturile Cupei României.

Ultima echipă calificată în careul de ași se va decide joi în urma partidei dintre Potaissa Turda și  CSM București. (Dănuț CHIDOVEȚ)