Monday , April 29 2024

Rapid Suceava a scăpat in mod oficial de retrogradare

Rapid

Gruparea “ceferistă ” a rămas in Liga II-a, după ce a câştigat astă zi, cu scorul de 5-2, in faţa celor de la Sportul Studenţesc, `ntr-un meci disputat pe stadionul din Giuleşti şi care a contat pentru penultima etapă a sezonului 2012/2013.
“Alb-vişiniii” şi-au asigurat victoria care ii menţine pe scena matineului prin golurile marcate de Sava (‘16), Chiriac (’38 – penalty), Semeghin (‘41), Negru (‘82), plus un autogol a lui Buliga (‘46).
De partea cealaltă , gazdele au redus din diferenţă prin două lovituri libere transformate de Ferfelea, in minutele 23 şi 74.
Rapidiştii au evoluat preţ de o repriză şi jumătate cu un jucător mai puţin pe teren, după eliminarea portarului Zăvoi, care a văzut direct cartonaşul roşu pentru un henţ comis in afara careului.
Sportul Studentesc: Vâlceanu – Baniţă , C. Mihai, Riţă , Dumitrescu – Văduva, Barbu, Olaru, Mareş – Ferfelea, Paţurcă . Antrenor: Virgil Andronache. Au mai intrat: Buliga, Sumudică şi Cârjan.
Rapid CFR Suceava: Zăvoi – Bălan, Fl. Plămadă , Sava, Semeghin – Doboş, Velescu, Sumanariu, Chiriac – Negru, I. Plămadă . Antrenor: Bogdan Tudoreanu. Au mai intrat: Niga, Homneac şi Vornicu.
Partida din Giuleşti a fost arbitrată de Sebastian Colţescu.
In urma victoriei de astă zi, Rapid Suceava a acumulat 27 de puncte şi a incheiat campionatul pe locul 10 in clasamentul seriei `ntâi.

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …