Liga I: Dinamo aluneca pe tobogan, Craiova invinge pe CFR si relanseaza lupta pentru titlu

reportersite
29/06/20 ora:12:01pm

Dinamo a fost învinsă din nou în Liga 1 de FC Voluntari, scor 0-1, ajungând la al șaselea eșec în 8 meciuri în 2020, în timp ce Craiova a făcut marea surpriză la Cluj, câștigând cu 3-2 și relansând lupta la titlu, oltenii venind la doar un punct în spatele șefei Ligii 1.

U Craiova, CFR Cluj, 3-2

Victoria craiovenilor in fata CFR relanseaza lupta pentru titlu

Iată rezultatele complete ale zilei:

Play-out:

Dinamo – FC Voluntari 0-1 (I.Gheorghe 75′)

CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-3 (Deac 60‘, Vinicius 70′ / Koljici 10′, Mihăilă 55‘, Cicâldău 87‘)

Prima parte a întâlnirii dintre CFR și Craiova a fost una mult peste media Ligii 1, cu foarte multe faze de gol. Craiova începea în trombă partida, cu peste 15 minute de dominare. Golul a venit poate firesc, în minutul 10, prin bosniacul Koljici, care a șutat nemilos de la distanță, pe jos, de la circa 20-25 de metri.

Nici partea secundă nu a dezamăgit în Gruia. Chiar dacă primele 5 minute au fost foarte prudente, cu niciuna dintre echipe nedorind să riște. Minutul 55 a venit cu o reușită fabuloasă a lui Mihăilă, un lob perfect de la marginea carelui, găsit fiind Mihăilă perfect cu o pasă a lui Ivan, la limita offside-ului.

Nu s-au lăsat însă nici clujenii atât de ușor, iar câteva minute mai târziu Ciprian Deac avea să marcheze un gol de kinogramă, de la colțul careului mare direct la vinclu, pentru 1-2. Zece minute mai târziu, CFR avea să revină imperial în meci, profitând și de o cădere inexplicabilă a Craiovei, care la 2-0 a avut șansa să închidă meciul, dar Ivan a tras doar în portar.

Vinicius a reluat perfect cu capul după un corner, centrare a lui Deac, iar meciul era relansat. Clujul a dominat partida, a insistat, și-a făcut ocazii. Părea că e în control și că îi convine acest scor de 2-2, care menținea distanța de 4 puncte față de olteni.

Dar lovitura avea să vină în minutul 87, când Cicâldău a marcat de lângă Camora, pentru 3-2, un balon deviat și de călcâiul căpitanului clujean în poartă.

S-a terminat 3-2, după o luptă crâncenă, Craiova venind acum la doar un punct în spatele liderului CFR.