Sunday , May 29 2022

Liga I: Dinamo aluneca pe tobogan, Craiova invinge pe CFR si relanseaza lupta pentru titlu

Dinamo a fost învinsă din nou în Liga 1 de FC Voluntari, scor 0-1, ajungând la al șaselea eșec în 8 meciuri în 2020, în timp ce Craiova a făcut marea surpriză la Cluj, câștigând cu 3-2 și relansând lupta la titlu, oltenii venind la doar un punct în spatele șefei Ligii 1.

U Craiova, CFR Cluj, 3-2
Victoria craiovenilor in fata CFR relanseaza lupta pentru titlu

Iată rezultatele complete ale zilei:

Play-out:

Dinamo – FC Voluntari 0-1 (I.Gheorghe 75′)

CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-3 (Deac 60‘, Vinicius 70′ / Koljici 10′, Mihăilă 55‘, Cicâldău 87‘)

Prima parte a întâlnirii dintre CFR și Craiova a fost una mult peste media Ligii 1, cu foarte multe faze de gol. Craiova începea în trombă partida, cu peste 15 minute de dominare. Golul a venit poate firesc, în minutul 10, prin bosniacul Koljici, care a șutat nemilos de la distanță, pe jos, de la circa 20-25 de metri.

Nici partea secundă nu a dezamăgit în Gruia. Chiar dacă primele 5 minute au fost foarte prudente, cu niciuna dintre echipe nedorind să riște. Minutul 55 a venit cu o reușită fabuloasă a lui Mihăilă, un lob perfect de la marginea carelui, găsit fiind Mihăilă perfect cu o pasă a lui Ivan, la limita offside-ului.

Nu s-au lăsat însă nici clujenii atât de ușor, iar câteva minute mai târziu Ciprian Deac avea să marcheze un gol de kinogramă, de la colțul careului mare direct la vinclu, pentru 1-2. Zece minute mai târziu, CFR avea să revină imperial în meci, profitând și de o cădere inexplicabilă a Craiovei, care la 2-0 a avut șansa să închidă meciul, dar Ivan a tras doar în portar.

Vinicius a reluat perfect cu capul după un corner, centrare a lui Deac, iar meciul era relansat. Clujul a dominat partida, a insistat, și-a făcut ocazii. Părea că e în control și că îi convine acest scor de 2-2, care menținea distanța de 4 puncte față de olteni.

Dar lovitura avea să vină în minutul 87, când Cicâldău a marcat de lângă Camora, pentru 3-2, un balon deviat și de călcâiul căpitanului clujean în poartă.

S-a terminat 3-2, după o luptă crâncenă, Craiova venind acum la doar un punct în spatele liderului CFR.

spotmedia.ro

Liverpool va juca pentru poporul ucrainean în finala Champions League din această seară, contra Real Madrid

Antrenorul echipei Liverpool, Juergen Klopp, dedică finala Ligii Campionilor din acest sezon, de sâmbătă seara, …