Thursday , May 16 2024

Simona Halep, eliminata in sferturile de finala la Wimbledon. 5-7, 6-7 (2) cu Kerber

halep5

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Sportiva noastra a fost invinsa in doua seturi, scor 7-5, 7-6, de Angie Kerber, nimeni alta decat campioana de la Australian Open.

Intalnirea dintre Halep si Kerber a fost una dintre cele mai spectaculoase de la editia 2016 a Wimbledonului, cele doua jucatoare facand o adevarata demonstratie de tenis.

Kerber a inceput meciul bine, cu un game pe propriul serviciu, insa dupa aceea a urmat o serie incredibila, de opt breakuri consecutive.

Halep a reusit in cele din urma sa egaleze la cinci, insa a cedat apoi pe final de set si i-a permis adversarei sa se impuna.

Setul al doilea a fost diametral opus, Halep si Kerber facandu-si serviciul in prima lui jumatate, pentru ca apoi sa inceapa din nou sarabanda break-urilor.

Simona s-a aflat intr-o situatie similara cu cea din primul set, a egalat la cinci si a reusit sa impinga actul secund in tie-break. Aici insa a cedat destul de clar, cu 7-2, pierzand partida.

Simona ramane totusi cu un parcurs bun la Wimbledon, mai ales dupa esecul usturator de anul trecut.