Friday , May 3 2024

Monica Niculescu se califica in sferturi la Guangzhou

niculescu

Monica Niculescu s-a calificat miercuri in sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou.

In turul al doilea al competitiei, romanca a trecut destul de lejer de suedeza Rebecca Peterson, scor 6-2, 6-3.

Niculescu, campioana anul trecut la Guangzhou, a trecut peste problemele de ordin fizic pe care le-a reclamat in primul meci din China si a avut o evolutie solida in fata unei sportive care a fost nevoita sa treaca de calificari pentru a ajunge pe tabloul principal.

Monica a inceput partida cu un break si a reusit sa se mentina in avantaj pe parcursul primului set pana la final.

Actul secund a fost ceva mai diferit, cele doua jucatoare pierzandu-si serviciul in primele patru game-uri. Niculescu a fost prima care a reusit sa isi faca serviciul, imediat dupa aceea suedeza acuzand probleme medicale.

Dupa time-out, Niculescu a castigat trei game-uri consecutive si a obtinut calificarea in sferturi.

Monica se va duela pentru un loc in semifinale cu invingatoarea partidei dintre Yanina Wickmayer si Monica Puig.