Surpriza uriasa la US Open: Roger Federer, eliminat in sferturi de Grigor Dimitrov

Roger Federer a parasit US Open 2019 in faza sferturilor de finala.

Tenismenul elvetian a fost invins de bulgarul Grigor Dimitrov (78 ATP), scor 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2, la capatul unui meci ce a durat trei ore si zece minute.

In setul decisiv, Federer s-a resimtit si a cerut interventia medicului din cauza unor dureri la spate.

Pentru Dimitrov aceasta este a treia semifinala de Grand Slam din cariera, dupa Wimbledon 2014 si Australian Open 2017.

El se va duela in semifinale cu rusul Daniil Medvedev. Scorul intalnirilor precedente este 1-1.

Bulgarul este cel mai slab clasat jucator ajuns in semifinalele de la US Open incepand cu 1980 incoace.