Simona Halep se califica in semifinale la Toronto: 6-4, 6-2 cu Caroline Garcia

halep

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Toronto dupa o victorie convingatoare in duelul cu frantuzoaica Garcia.

Simona s-a impus in ceva mai mult de o ora de joc, cu scorul de 6-4, 6-2.

Cu 14 ore intarziere, partida fiind programata initial in noaptea de vineri spre sambata, dar amanata din cauza ploii, Halep si Garcia au intrat pe terenul doi de la Toronto pregatite de duelul pentru semifinale.

Iar primul set a fost, in mare parte, foarte echilibrat, ambele sportive mergand bine cu serviciul. Halep a avut patru sanse de break pe care le-a ratat intr-un game, pentru ca apoi sa salveze doua mingi de break ale adversarei.

In fine, Simona a reusit sa faca diferenta in game-ul noua, servind apoi pentru castigarea primului set.

Actul secund a fost unul la discretia romancei, Caroline Garcia cazand psihic si jucand din inertie in foarte multe momente.

Halep a facut doua breakuri si s-a impus cu un categoric 6-2.

Sambata noaptea, in jurul orei 01:00, ora Romaniei, Simona va reveni pe teren pentru meciul din semifialele turneului de la Toronto. Ea va juca impotriva Elinei Svitolina, care a batut-o in trei seturi pe Garbine Muguruza.