Simona Halep a urcat pe locul 2 in clasamentul WTA

Victoria de miercuri seara de la Doha o readuce pe Simona Halep pe locul secund al clasamentului WTA.

Ea a invins-o la Doha pe ucraineanca Lesia Tsurenko (24 WTA) cu 6-2, 6-3 si s-a calificat in sferturi.

Sportiva noastra cazuse pana pe locul 3 dupa Australian Open, incheind o perioada excelenta in care a ocupat fotoliul de lider, insa a inceput deja lupta pentru a redeveni lider.

Simona profita de o conjunctura favorabila pentru ca Petra Kvitova, cea care se afla in fata ei in ierarhia feminina, s-a retras de la turneul din Qatar si a pierdut cele 800 de puncte castigate anul trecut.

Astfel ca lui Halep i-a fost suficienta o calificare in sferturi pentru a trece de cehoaica si a ajunge in spatele liderului Naomi Osaka.

“Nu conteaza acum clasamentul. Eu vreau sa castig fiecare meci, vreau sa vad cat de buna pot fi. Daca acum sunt pe locul secund voi lupta sa urc din nou pe prima pozitie, dar nu asta e important”, a spus Simona dupa ce organizatorii turneului de la Doha i-au spus ca a revenit pe a doua pozitie din clasamentul feminin.

WTA va oficializa saltul facut de Halep in ierarhie la inceputul saptamanii viitoare, atunci cand ca publica noul top din tenisul feminin.