Irina Begu paraseste Wimbledon in turul al III-lea, eliminata de Sharapova

begu

Irina Begu a fost eliminata vineri in turul III la Wimbledon.

Tenismena noastra a fost invinsa de favorita numarul 4 la castigarea turneului, rusoaica Maria Sharapova, in doua seturi, scor 4-6, 3-6.

O ora si 23 de minute a durat partida dintre cele doua, una foarte echilibrata in primul set.

Irina a inceput excelent primul set, cu un break, si a reusit sa se tina aproape de Sharapova, favorita certa inaintea disputei.

Dupa un prim set castigat greu, rusoaica a inceput ca din tun in cel de-al doilea si s-a desprins, aproape imediat, la 5-0. Irina a reusit si ea trei game-uri consecutive, dar victoria i-a revenit Sharapovei.

Pentru prezenta in turul III la Wimbledon, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 77.000 de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.