Friday , April 26 2024

Irina Begu avanseaza in turul trei la Miami dupa o revenire superba

begu

Irina Begu a muncit din greu pentru calificarea in turul trei de la Miami, turneu dotat cu premii in valoare de 6,1 milioane de dolari.

Sportiva din Bucuresti a invins-o pe Tereza Smitkova (Cehia, 60 WTA), scor 5-7, 6-4, 6-4.

La revenirea in circuit dupa o pauza de cateva saptamani, dupa accidentarea suferita la Rio, Irina Begu a fost nevoita sa se forteze din greu in fata unei jucatoare foarte agile.

Irina a inceput excelent meciul, a condus in primul set cu 4-1 si 5-3, dar adversara sa a revenit si s-a impus cu 7-5.

Setul secund a fost mult mai echilibrat, insa Irina a reusit sa faca un break vital in game-ul al saptelea, ce i-a fost suficient sa duca meciul in decisiv.

Aici, Irina a facut un break rapid, iar apoi experienta i-a permis sa gestioneze cum trebuie finalul pentru o calificare in turul trei.

In aceasta faza a competitiei, Irina Begu o va intalni pe poloneza Agnieszka Radwanska, a saptea favorita a intrecerii.

Pentru calificarea in turul trei, Irina Begu si-a asigurat un cec in valoare de 31.670 de dolari si 65 de puncte WTA.

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …