Saturday , April 27 2024

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Miami. Victorie în fața numărului 11 mondial

Sorana Cîrstea a obținut o victorie entuziasmantă duminică, în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Miami. Românca a trecut de a zecea favorită, Daria Kasatkina, scor 7-5, 6-2, după ce în al doilea tur câștigase în fața campioanei US Open Sloane Stevens.

Cap de serie numărul 19, Sorana a început ezitant meciul cu Kasatkina (11 WTA), care a dus rapid scorul la 3-0, pe două servicii pierdute de româncă. Cîrstea a preluat apoi controlul și nu s-a mai uitat în urmă, a reușit trei breakuri și câștigat primul set cu 7-5.

Setul al doilea a fost dominat de româncă, ea reușind un joc precis și alert, încheind setul la 6-2, pe serviciul adversarei.

În optimile de finală ale WTA Miami, Sorana Cîrstea o va întâlni pe câștigătoarea dintre americanca Danielle Collins (53 WTA) și rusoaica Elina Avanesyan (65 WTA).

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …