Astra produce marea surpriza si se califica in grupele Europa League

astra-west ham

Astra Giurgiu s-a calificat in grupele Europa League dupa ce s-a impus pe terenul britanicilor de la West Ham United, scor 1-0. In prima mansa, scorul a fost egal, 1-1.

Este pentru al doilea an consecutiv cand Astra ii elimina pe britanici din Europa League.

Dupa o jumatate de ora in care englezii au dominat jocul, Astra a inceput sa prinda curaj si a fost tot mai prezenta in jumatatea adversa.

Giurgiuvenii au reusit chiar sa puna stapanire pe joc, iar cu un minut inainte de pauza au deschis scorul.

Daniel Niculae a pasat excelent catre Teixeira, iar acesta a marcat cu un sut plasat, langa bara.

West Ham a fortat egalarea in partea secunda, insa Silviu Lung a prins o zi de exceptie si a scos tot ce a fost pe poarta.

Astra s-a calificat astfel in grupele Europa League si reuseste sa-si ofere un balon de oxigen datorita sumelor de bani ce vor veni de la UEFA.

Campioana isi va afla adversarele din grupele Europa League vineri de la ora 14:00.