Steaua invinge Osmanlispor si spera la primavara Europa League

steaua-osmanlispor

Steaua pastreaza sanse de calificare in primavara Europa League dupa victoria de pe teren propriu, scor 2-1, in fata turcilor de la Osmanlispor.

Laurentiu Reghecampf si-a reparat la pauza greseala introducerii lui Adi Popa atacant central, iar Steaua a dominat copios partea secunda si a meritat victoria.

Turcii n-au avut nicio emotie in prima repriza, deschizand scorul in minutul 30, dupa un sut bun al lui Ndiaye.

In partea secunda, Steaua a pus insa presiune pe adversar, chiar daca jocul nu a stralucit in mod deosebit.

Egalarea a venit in minutul 68, cand Momcilovici a reluat din fata portii la un sut trimis de Boldrin, pe care portarul advers l-a respins gresit.

Pe finalul meciului, Steaua a presat pentru a obtine victoria, iar aceasta a venit tot dintr-o faza fixa.

Ricky Boldrin a executat impecabil in minutul 84 o lovitura libera, Tamas a pus perfect capul si a adus victoria care ne mentine in cartile calificarii.

In cealalta partida din grupa, Villarreal a terminat la egalitate, scor 1-1, cu FC Zurich.

Dupa cinci etape, clasamentul grupei L arata astfel 1. Osmanlispor 7p, 2. Villarreal 6p, 3. FC Zurich 6p, 4. Steaua 6p.

In ultima etapa, programata pe 8 decembrie de la ora 18:00, vor avea loc meciurile Villarreal – Steaua si Osmanlispor – FC Zurich.