Thursday , May 2 2024

Steaua – CFR Cluj, 1-1

Formaţia Steaua a remizat, sâmbătă, scor 1-1 (0-1), cu echipa CFR Cluj, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în cadrul etapei a XVII-a a Ligii I, în care oaspeţii au condus până în minutul 75 şi avut doi jucători eliminaţi, spre finalul jocului.

CFR Cluj a deschis scorul, în minutul ’15, prin Kapetanos, iar Steaua a egalat prin Mihai Costea ’75.

0-1: Centrare Sougou de pe partea dreaptă, iar Kapetanos înscrie cu o lovitură cu capul de la 6 metri, la colţul lung;

1-1: Centrare Emeghara de pe partea dreaptă, Mihai Costea reia din vole de la 15 metri, tot la colţul lung.

CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 85, când au fost elimnaţi Mureşan şi Weldon.

Steaua: Tătăruşanu – Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici (Fl. Costea ’57) – Prepeliţă (M. Costea ’71), Bourceanu, Brandan, Tănase – Rusescu, Nikolici (Bicfalvi ’81). Antrenor: Ilie Stan.

CFR Cluj: Beto – Panin, Cadu, Piccolo, Camora – Peralta, Mureşan, Renan Garcia – Sougou (Maftei ’87), Kapetanos (Weldon ’82), Bastos (Ronny ’71). Antrenor: Jorge Costa.

Cartonaşe galbene: Nikolici ’27, Geraldo ’33, M. Costea ’75, Bicfalvi ’89, Rusescu ’90+1 / Mureşan ’10, ’85, Peralta ’18, Cadu ’90+4, Panin ’54, Piccolo ’60, Beto ’62

Cartonaşe roşii: Mureşan ’85, Weldon ’85

Arbitri: Cristian Balaj – Aurel Oniţă, Eduard Dumitrescu – Cătălin Popa

Observatori: Dan Lăzărescu, Claudiu Popa

La meci au asistat aproximativ 35.000 de spectatori, între care şi 100 de fani clujeni.

Suporterii au afişat două bannere adresate fotbalistului stelist Raul Rusescu: “Respect Raul”, “Mulţumim Raul”.

În prima repriză, Steaua a avut trei bare: Prepeliţă ‘9, ’45+1, Rusescu ’34.

Fostul fotbalist al Stelei, Pantelis Kapetanos, a fost huiduit de public la fiecare atingere a mingii.

În minutul 9, la peluza opusă faţă de cea în care a stat galeria Stelei a avut loc un conflict între doi fani stelişti. Cei doi au fost scoşi din stadion, urmând să fie sancţionaţi de Jandarmerie.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …