Saturday , April 27 2024

Simona Halep se califica stralucitor in finala la Madrid. 6-2, 6-0 cu Sam Stosur

halep5

Simona Halep a facut unul dintre cele mai bune meciuri din cariera si s-a calificat in finala de la Madrid.

Sportiva noastra a avut nevoie de doar 50 de minute pentru a merge in finala turneului cu premii in valoare de 4.7 milioane de dolari, dupa 6-2, 6-0 cu australianca Sam Stosur.

Simona a dat cateva semne de nervozitate la inceputul meciului, in care a izbit cu racheta de suprafata de joc inca din game-ul al treilea, insa acesta s-a dovedit a fi un moment de descatusare, in care sportiva noastra a scapat de toate energiile negative.

De la 2-1 pentru Stosur, Simona a jucat fenomenal, a castigat cinci game-uri la rand in primul set si s-a impus cu 6-2 in doar 28 de minute.

Simona a avut un serviciu foarte precis (procentaj de 80% pe primul serviciu in primul set) si un joc defensiv la inaltime. De altfel, Simona a fortat-o pe Stosur sa comita 15 greseli in primul set, in timp ce ea a gresit de doar patru ori.

Jocul fenomenal al Simonei a continuat si in setul secund, cand sportiva noastra nu i-a dat nicio sansa jucatoarei de pe locul 23 WTA.

Simona a incheiat uluitor setul secund, cu 6 game-uri din 6 posibile si un total de 11 game-uri castigate la rand.

In finala de sambata, Simona o va intalni pe slovaca Dominika Cibulkova, locul 38 WTA, de la ora 19:00.

Pentru calificarea in finala, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 515.416 de dolari si 650 de puncte WTA.

Simona se afla la a doua finala la Madrid din cariera, dupa cea din 2014, cand a pierdut in fata Mariei Sharapova.

Pentru Simona, calificarea in finala de la Madrid este cea mai buna performanta din acest an, in care a mai disputat doua sferturi la Indian Wells si Miami si semifinale la Sydney.

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …