Friday , May 3 2024

Simona Halep s-a calificat in optimi la Wuhan, dupa abandonul Irinei Begu

halep3

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Wuhan, China, dupa ce Irina Begu a abandonat in intalnirea din turul al doilea, scor 6-3, 2-0 in setul doi pentru constanteanca.

Irina a inceput cu un break partida, insa Simona a preluat apoi rapid controlul si a condus la un moment dat cu 4-1, 5-2 apoi, si a castigat primul set cu 6-3, dupa aproape 50 de minute de joc intens.

La pauza, insa, Irina a avut nevoie de ingrijiri medicale si de un time-out, iar jocul s-a reluat dupa mai bine de 10 minute.

Begu nu a mai reusit sa ramana pe teren decat 4 minute, timp in care Halep a castigat doua game-uri, ultimele ale meciului.

Simona Halep o va intalni in optimi pe invingatoarea dintre Roberta Vinci (15 WTA) si Iaroslava Shvedova (41 WTA).

Irina Begu este a sasea tenismena care abandoneaza la Wuhan, dupa ce cinci jucatoare de tenis au abandonat deja in primul tur.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …