Simona Halep s-a calificat fara emotii in sferturi la Stuttgart

halep

Simona Halep a obtinut o calificare fara probleme, miercuri, in sferturile turneului de la Stuttgart, dotat cu premii in valoare totala de aproape 800.000 de dolari.

Reprezentanta noastra, a 4-a favorita la castigarea turneului, a invins-o in turul II pe cehoaica Barbora Strycova (locul 17 WTA) in doua seturi, scor 6-2, 6-3.

Dupa un inceput slab, in care Strycova s-a desprins la 2-0, Simona a revenit spectaculos si a castigat 6 game-uri la rand, cu o evolutie superba si un joc solid.

Setul doi a continuat cu Simona la timona, iar Strycova, care n-a jucat deloc rau, n-a putut face nimic pentru a impiedica victoria tenismenei romane.

A fost primul joc in proba de simplu la Stuttgart pentru Simona, care a intrat in competitie direct in turul secund.

In sferturi, Simona o va intalni pe castigatoarea intalnirii dintre britanica Johanna Konta (locul 7 WTA) si letona Anastasija Sevastova (locul 26 WTA).

Jocul din sferturi va avea loc vineri, la o ora ce urmeaza a fi anuntata de organizatori.