Friday , April 26 2024

Simona Halep a revenit senzational si s-a calificat in sferturi la Miami

halep-miami

Simona Halep a avut o revenire fantastica marti dimineata, in partida cu Samantha Stosur, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Miami, dotat cu premii in valoare totala de 7 milioane de dolari.

Reprezentanta noastra s-a impus in trei seturi in fata celei de-a 14-a favorite, scor 4-6, 7-5, 6-2, la capatul a doua ore si 7 minute.

In setul doi, Simona a salvat o minge de meci si a intors scorul de la 2-5, cu cinci game-uri consecutive castigate.

In cea de-a 9-a confruntare directa, Halep si Stosur au oferit o partida de-a dreptul incendiara, cu lovituri superbe si rasturnari de scor incredibile.

Intalnirea a inceput bine pentru Simona, care s-a desprins la 4-2, insa primul set avea sa-i revina australiencei, dupa patru game-uri la rand castigate.

Setul doi a avut-o la timona tot pe Stosur, care, in ciuda varstei (33 de ani), a aratat o forma impresionanta si a fost la doar o minge distanta de sferturi. A urmat insa revenirea formidabila a Simonei.

Cazuta din toate punctele de vedere, Stosur nu i-a mai facut fata Simonei in ultimul set, iar romanca a legat trei victorii la rand pentru prima oara in acest an.

Pentru Simona urmeaza acum intalnirea din sferturi cu britanica Johanna Konta, aflata pe locul 11 in ierarhia WTA.

Cele doua s-au mai intalnit o singura data, in 2015, la Wuhan, cand Konta s-a impus in trei seturi, scor 6-3, 3-6, 7-5.

Partida dintre cele doua va avea loc miercuri seara, la o ora ce urmeaza a fi anuntata de organizatori.

ziare.com

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …