Saturday , May 11 2024

Real Madrid a eliminat Tottenham Hotspur şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Cristiano Ronaldo, autorul golului care a consfintit calificarea madrilenilor

Echipa spaniolă Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 5-0, formaţia engleză Tottenham Hotspur, în întâlnirea din sferturile de finală ale competiţiei.

Real Madrid a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Cristiano Ronaldo, în minutul 50.

În tur, la Madrid, Real s-a impus cu scorul de 4-0.

Tottenham Hotspur:
Gomes – Corluka, Gallas, Dawson, Assou-Ekotto – Lennon (Defoe ’61), Huddlestone (Sandro ’71), Modrici (Kranjcar ’83), Bale – Van der Vaart – Pavliucenko. Antrenor: Harry Redknapp.

Real Madrid:
Casillas – Sergio Ramos (Granero ’57), Carvalho, Albiol, Arbeloa – Xabi Alonso (Benzema ’75), Khedira – C. Ronaldo (Kaka ’65), Ozil, Marcelo – Adebayor. Antrenor Jose Mourinho.

În semifinale, Real Madrid va întâlni echipa spaniolă FC Barcelona. Prima manşă va avea loc la Madrid (26 sau 27 aprilie), returul fiind program la Barcelona (3 sau 4 mai).

Liderul mondial Novak Djokovic s-a calificat vineri seară în turul trei la turneul Masters de …